tłocznia ścieków

Tłocznia, a przepompownia – co wybrać, by nie żałować?

Tłocznia czy przepompownia – co wybrać? Takie pytanie często można usłyszeć, nadal wiele osób nie wie, co będzie lepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt ekonomiczny, ale także środowiskowy czy funkcjonalność. W dzisiejszym poradniku postaramy się porównać tłocznie z przepompownią ścieków, dzięki temu uda Wam się podjąć właściwą decyzję i nie żałować.

Tłocznia ścieków – jak działa?

tłocznie ściekówNa samym początku warto wziąć pod uwagę zasady działania tłoczni ścieków. W tym przypadku tłocznia oddziela zanieczyszczenia stałe, które znajdują się w ściekach dzięki separatorowi. Następnym etapem jest przepompowanie oddzielonych zanieczyszczeń do rurociągu, a wszystko to odbywa się, gdy pompa jest w fazie pracy. Bardzo ważnym elementem jest obejście hydrauliczne, które znajduje się pomiędzy separatorem, a retencją, co zapobiega problemowi z dopływem ścieków. Zatem jeżeli pompa ma sprawnie działać to niewątpliwie najważniejszym elementem jest separator, który posiada elementy cedzące. Warto tutaj zwrócić uwagę, że elementy cedzące mają kształt klap bądź sita i to zapewnia maksymalną efektywność ich pracy. Trzeba też wiedzieć, że pompa transportuje ścieki płynne, gdyż w innym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia czy zatkania wirnika.

Poznajcie zalety i wady tłoczni ścieków

Oczywiście takie rozwiązanie ma na pewno sporo zalet, ale i nie jest pozbawione wad. Skoro już wiecie jak działa tłocznia to czas poznać plusy i minusy tego rozwiązania. Na pewno największym plusem jest samo bezpieczeństwo, wszak osoba odpowiadająca za pracę urządzenia nie ma bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami. Poza bezpieczeństwem dla osoby obsługującej trzeba też wspomnieć, że tłocznia ścieków nie emituje szkodliwych gazów do obiektu. Na uwagę zasługuje też efektywność pracy i jej długie działanie, gdyż zasadniczo tłocznia jest urządzeniem odpornym, a pompy przez wiele lat mogą bardzo sprawnie pracować. Na pewno musimy poruszyć aspekt środowiskowy, a dokładnie fakt, iż zużywają mało energii, co w obecnych czasach jest bardzo ważne. Choć zalet jest sporo to warto też poznać wady, które tłocznia posiada. Otóż czasami może dojść do zatykania separatorów, a więc wtedy konieczna jest naprawa, a tutaj pojawia się pewien problem, gdyż tłocznia jest urządzeniem skomplikowanym pod kątem technologicznym, a co za tym idzie i koszty budowy są stosunkowo wysokie.

Przepompownia ścieków – co warto wiedzieć?

przepompownia ściekówPrzepompownie użytkowane były już wiele lat temu, co w pełni zrozumiałe, wszak są to urządzenie efektywne. Choć jeszcze w latach 70-tych najczęściej stosowano przepompownię ścieków, która miała specjalną komorę do gromadzenia ścieków, z kolei w drugiej komorze znajdowała się pompa. Innowacją było na pewno pojawienie się na rynku pomp zatapialnych dzięki temu wystarczył już tylko jeden zbiornik. Warto też zauważyć, że współczesna przepompownia ścieków pompuje ścieki bez oddzielania, ale są też dostępne wersje z dedykowanymi koszami, które umieszczane są na dopływie. Z kolei we wsiach czy terenach wiejskich najczęściej stosuje się modele wyposażone w wirniki rozdrabniające.

Zalety i wady przepompowni

Trzeba przyznać, że przepompownie stosowane były przez wiele lat i aktualnie są to urządzenia bardzo nowoczesne, ale i funkcjonalne. Dużym plusem jest fakt, iż tak naprawdę mogą być wszędzie użytkowane, jedynym ograniczenie jest sama wielkość jednostek pompowych. Ponadto wydajność jest niemal nieograniczona, a przy tym, aby dokonać zabudowy wcale nie trzeba dysponować sporą powierzchnią. Jej koszty są także nieduże, a przy tym wykonanie i montaż są naprawdę szybkie. Do wad natomiast można zaliczyć flotację tłuszczu, która jednak może występować podczas samego postoju pracy pompy. Niestety pewną uciążliwością mogą być też odoranty, choć nie zawsze się one pojawiają. Dla niektórych wadą może być fakt, że wysokość tłocznia to około 60 m.

Przedstawiliśmy Wam wady i zalety, a także sposób pracy zarówno tłoczni, jak i przepompowni. Warto wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Oczywiście pamiętajcie jeszcze, aby znaleźć dobrą firmę, która się tym zajmuje, dzięki temu zawsze możecie liczyć też na konstruktywne doradztwo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij