Jakie opony kupić i o czym pamiętać mając flotę samochodów ciężarowych?

Branża logistyczna i transportowa wymaga posiadania dużej floty samochodowej. Trzeba tutaj pamiętać, że niezwykle ważne jest dostosowanie się do praw rynku. Jednocześnie, aby zyskać klientów trzeba stworzyć renomę, a to oznacza, że nie wystarczy zwykła reklama, lecz należy zaoferować najwyższą jakość usług, co oczywiście dotyczy też terminowości. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego ogumienia do samochodów ciężarowych. Jakie wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?

O teorii w kilku zdaniach

Z roku na rok rynek transportowy się powiększa. Powstaje coraz więcej firm, jednak wbrew pozorom niekoniecznie potrafią się one utrzymać i przynosić zyski. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż wiele firm transportowych nie dotrzymuje terminów, a wiadomym jest, że wtedy z taką firmą żaden inny przedsiębiorca nie chce współpracować. Trzeba więc pamiętać, że aby nie doszło do awarii należy zadbać o właściwe ogumienie, które zmniejsza także ryzyko wypadku. Dobre opony ciężarowe zapewniają bezpieczeństwo przewożonych towarów i rzecz jasna kierowcy. Muszą być odporne na duże obciążenia i wyjątkowo silną eksploatację. Oczywiście trzeba też pamiętać, że istnieją konkretne wymogi, które muszą być przestrzegane. Jak wiadomo opony ciężarowe narażone są na duży nacisk. Dlatego muszą być wzmocnione. Tutaj trzeba zwrócić uwagę, ile wynosi maksymalne dopuszczalne obciążenie, które określa się indeksem nośności. Dla samochodu ciężarowego musi wynosić ono minimum 500 kg.

Co oznacza litera „C” na ogumieniu i dlaczego jest tak ważna?

Wybór opon ciężarowych jest naprawdę duży. Jednocześnie nie każda opona jest najlepszej jakości. Dlatego też przy wyborze opon ciężarowych do firmy zwróćcie uwagę, czy znajduje się na nich oznaczenie „C”. Co kryje się pod tą literą? Otóż „C” oznacza, że ogumienie posiada wzmocnione boki, zatem jest odporniejsze na obciążenia i może mieć zastosowanie w przypadku pojazdów, które przewożą towar. Trzeba również pamiętać, że najlepiej sprawdza się budowa radialna, która można powiedzieć uważana jest już za standard. Zapewnia lepszą przyczepność, dłuższą żywotność i mniejsze zużycie bieżnika.

Samochody dostawcze o mniejszej masie – dlaczego tak wielu przedsiębiorców wybiera zbyt małe opony?

Jeżeli na stanie ma się samochody ciężarowe typu solówka czy tandem wybór nieodpowiedniej wielkości opon nie jest możliwy. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku samochodów dostawczych o masie całkowitej do 3,5 t. Niestety w tym przypadku wielu przedsiębiorców chcąc pozornie zaoszczędzić wybiera zbyt małe opony i co ciekawe wybiera opony z samochodów osobowych, np. SUV-ów. A jednak sposób użytkowania pojazdów osobowych jest zdecydowanie inny od sposobu użytkowania samochodów dostawczych. Musicie wiedzieć, że opony do aut ciężarowych są wzmocnione. Różnią się także użytą mieszanką gumy, która jest twardsza. Chroni to ogumienie przed rozdarciem i zwiększa bezpieczeństwo.

Jakie opony do zestawu wybrać i o czym należy pamiętać?

Szukając opon ciężarowych do ciągnika siodłowego z naczepą trzeba pamiętać, że należy stosować się do przepisów i prawa obowiązującego w całej Unii Europejskiej. Nie można zatem stosować takich samych opon na osi prowadzącej, napędowej czy naczepie. W tym przypadku na osi ciągnika siodłowego bieżnik opon powinien być agresywniejszy, a przy tym opływowy, gdyż tylko wtedy można uzyskać najlepszą przyczepność. Na tylnej osi czy osiach trzeba stosować oponę z grubym bieżnikiem, gdyż to właśnie te opony odpowiadają za przeniesienie napędu w pojeździe. Warto dowiedzieć się także, czym powinna charakteryzować się dobra opona do tira. Tutaj odpowiedź jest łatwa, a mianowicie każda opona musi zapewniać maksymalną przyczepność. Wpływa to na bezpieczeństwo, ale pozwala także ruszyć, nawet w przypadku gorszych warunków pogodowych.

W samochodach ciężarowych w Polsce najczęściej stosuje się ogumienie wielosezonowe, dlatego musi być najwyższej jakości. Jednak jeżeli samochody ciężarowe będą jeździć też po drogach w krajach skandynawskich, to należy zdecydować się na odpowiednie opony zimowe, natomiast opony do naczepy zawsze muszą być dostosowane do wielkości i ciężaru ładunku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij