Jak stworzyć domowe studio nagrań w domu? Czy to w ogóle możliwe?

Jeszcze do niedawna stworzenie własnego studia do nagrywania było poza zasięgiem większości osób. Ale aktualnie wcale nie jest to takie kosztowne, ani też trudne. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, jak to zrobić.

Komputer i odpowiedni program mają znaczenie

Niemal każdy posiada komputer, poszczególne modele różnią się parametrami technicznymi, ale ogólnie można powiedzieć, że nawet te z półki ekonomicznej wcale nie są najgorszej jakości. Jednak w przypadku stworzenia studia nagraniowego mogą one nie wystarczyć. Przede wszystkim komputer musi posiadać duże dyski, ale ważny jest też procesor, który oczywiście powinien być wielordzeniowy. Niezbędna jest także duża ilość pamięci RAM. Ale sam komputer się nie sprawdzi jeżeli nie posiadamy właściwego programu do nagrywania dźwięku, ale możemy też go przerabiać czy dokonywać modyfikacji. Niestety trudno jest powiedzieć, który jest najlepszy. Niejednokrotnie trzeba sprawdzić kilka, aby trafić na ten odpowiedni, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Interface, mikrofon i klawiatura to absolutne must have

Już wiadomo, że chcąc stworzyć studio na dobrym poziomie, trzeba posiadać co najmniej średniej klasy komputer, ale też mieć wgrany właściwy program. Czas więc przejść do kolejnego ważnego elementu, a dokładnie do Interface Audio, czyli karty muzycznej, która służy do rejestracji dźwięku, ale też pracy z nim i nad nim. Większość modeli z półki ekonomicznej czy też średniej jest zewnętrzna, to znaczy, że komunikuje się z Waszym komputerem czy laptopem za pomocą USB. Zwróćcie też uwagę czy wybrane urządzenie nagrywa też riffy gitarowe oraz stereo. To ostatnie jest niezbędne jeżeli zamierzacie nagrywać partie muzyki na syntezatorze. Oczywiście nagrywany dźwięk trzeba też wprowadzić i do tego celu służy mikrofon. Dobry mikrofon to taki, który jest pojemnościowy, ale powinien też zapewniać dobrą jakość dźwięku. Nie bez znaczenia jest membrana. Do niego koniecznie dokupcie pop-filtr, który eliminuje głoski dźwięczne. Na samym końcu przyda się jeszcze klawiatura sterująca. Dzięki temu, że przesyła sygnał możecie uruchomić wirtualne instrumenty, dzięki temu możecie zaoszczędzić czas na nagrywanie ich na żywo, co często jest bardzo pracochłonne.

Sprawdzanie jakości dźwięku

Cóż nie wystarczy tylko nagrać muzykę, trzeba ją także sprawdzić i to sprawdzenie nie zawsze jest łatwe. Przede wszystkim powinno odbywać się w pomieszczeniu, w którym odpowiednio rozmieszczone są głośniki. A więc emitowany dźwięki powinien roznosić się po pomieszczeniu, co ma miejsce choćby w sali kinowej. Tutaj niezbędne wydaje się zastosowanie gniazd głośnikowych. Dzięki nim można stworzyć rozległą sieć audio, co w dobrym studiu wydaje się niezbędne. Jednocześnie takie elementy wyposażenia nie są kosztowne. Zwróćcie uwagę oczywiście na montaż, jednak nie ma on wypływu na jakość dźwięku, lecz raczej na estetykę i zakres prac. Np. gniazdo głośnikowe natynkowe montuje się łatwiej, ale za sprawą przewodów może nieco gorzej się prezentować. Z kolei w przypadku gniazda podtynkowego jest odwrotnie, zatem montaż jest bardziej czasochłonny, zaś estetyka lepsza. Pamiętajcie jeszcze, że gniazda głośnikowe są niezbędne w przypadku zastosowania monitorów studyjnych, wszak należy zadbać o właściwy odsłuch i można to uzyskać dzięki właściwemu rozmieszczeniu głośników.

Pamiętaj o wyciszeniu studia nagraniowego

Czas przejść do kolejnego ważnego aspektu, a dokładnie do wyciszenia studia nagraniowego. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie mat oraz paneli wygłuszających. Eliminują one pogłos, co jest niezbędne zarówno podczas nagrywania wokalu, jak i też muzyki. Warto wiedzieć, że w ich przypadku zarówno cena nie jest wysoka, jak i montaż skomplikowany, a estetyka jest naprawdę na wysokim poziomie. Takie panele i maty powinno zastosować się także w przypadku pomieszczenia odsłuchowego.

Jak zauważyliście, przygotowanie wysokiej jakości studia nagraniowego wcale nie jest bardzo trudne, ani też bardzo kosztowne. Jednak oczywiście wymaga poczynienia pewnych inwestycji. Oczywiście przypominamy, aby nie oszczędzać na jakości, zatem lepiej urządzać studio dłużej, niż wybierać urządzenia słabej jakości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij