Maszyny ogrodnicze na cztery pory roku

Maszyny ogrodnicze na cztery pory roku

Praca w ogrodzie bywa trudna, zwłaszcza, jeśli do pomocy mamy motykę, grabie i worki do sprzątania zeschniętej trawy, usuwania chwastów, czy liści. Była jeszcze trudniejsza, gdy do ścinania trawy używano kosy. Na szczęście rozwój technologiczny i pomysłowość inżynierów sprawia, że ogrodowe obowiązki stają się znacznie łatwiejsze. Można tworzyć misternie przycinane ogrody, dzięki posiadaniu nożyc akumulatorowych, a wśród szerokiej oferty znajdziemy maszyny ogrodnicze na cztery pory roku. W które z nich warto zainwestować?

Nożyce akumulatorowe do przycinania żywopłotu i trawy – niezbędne w okresie wegetacji

nożyce akumulatorowe do żywoplotu

Rośliny ekspansywne rosną bardzo szybko, zwłaszcza jeśli zasilane są dodatkowo nawozami. Z pewnością należą do nich trawy ozdobne, takie jak chociażby miskant chiński. Z tego powodu wymagają okresowego przycinania po zimie. Można zatem zainwestować w nożyce akumulatorowe do trawy, dzięki, którym przycinanie twardych traw jest znacznie prostsze. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku wielu gatunków jest ono radykalne, aby pobudzić rośliny do wzrostu, a jednocześnie pozbyć się zeschniętych źdźbeł, dlatego inwestycja w nożyce akumulatorowe do trawy to z pewnością dobry pomysł. Wiele osób w swoich ogrodach posiada również żywopłoty, a jeśli nie są elementem naturalistycznego ogrodu, który w zasadzie żyje własnym życiem, to konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt do przycinania. Doskonale sprawdzą się nożyce akumulatorowe do żywopłotu. Oczywiście częstotliwość ich używania zależna jest od tego, czy chcemy utrzymywać idealnie przycięty żywopłot oraz czy zależy nam na jego kwitnięciu. W przypadku niektórych roślin tworzących żywopłot przycinanie wykonuje się na wiosnę już w marcu, jednak w przypadku kwitnących na pędach zeszłorocznych dopiero po okresie kwitnienia, latem lub wczesną jesienią. Wiele z nich po cięciu wiosennym przycina się również na jesień, aby przygotować je do zimy.

Wertykulator ogrodowy do trawnika – pozbądź się suchej i obumarłej trawy na wiosnę, jesień i wtedy, gdy to konieczne

Wśród maszyn ogrodowych, w które warto zainwestować jest również wertykulator ogrodowy do trawnika. Używa się go głównie wiosną i jesienią oraz zawsze wtedy, kiedy mamy do czynienia z zeschniętą, przysuszoną darnią, którą należy usunąć, aby dodatkowo napowietrzyć glebę, by lepiej przyjmowała wodę i składniki odżywcze. Zatem wertykulatora zasadniczo należy używać wczesną wiosną przed pierwszym nawożeniem, a także jesienią przed kolejnym. Najlepsze są modele elektryczne lub akumulatorowe, znacznie wygodniejsze i przyspieszające pracę, w stosunku do ręcznego napowietrzania przy pomocy modelu bez wspomagania silnikiem.

Kosiarki akumulatorowe – doskonałe do małych i średnich ogrodów do utrzymania idealnej wysokości darni

kosiarki do trawnika

Sprzęt ogrodowy, który jest niezbędny i podstawowy to kosiarka. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, to przynajmniej ten sprzęt musisz posiadać. Bardzo dobrym wyborem są kosiarki akumulatorowe, które są przyjazne dla środowiska i dobrze nadają się do koszenia małych i średnich trawników. Dzięki nim można ostrza ustawić na odpowiednią dla danego gatunku trawy wysokość. Trzeba wiedzieć, że poszczególne gatunki różnią się między sobą optymalną dla nich wysokością darni, a także tempem wzrostu, do tych dwóch czynników należy dopasować częstotliwość koszenia. Z pewnością nie można go wykonywać w ciągu dwóch tygodni od oprysków, a także nawożenia. Warto wiedzieć, że także przed nawożeniem trawa musi mieć optymalną wysokość. Warto wybrać model z wertykulatorem, gdzie wystarczy wymiana ostrzy, aby zmienić jej funkcjonalność. Pierwsze koszenie przeprowadzamy w marcu lub w kwietniu, a w przypadku nowego trawnika, gdy osiągnie wysokość 10 cm. Skracamy go do wysokości 6 cm, bardziej radykalne koszenie można przeprowadzić dopiero w kolejnym roku, jednak darń nie powinna być krótsza niż 3,5 cm. Ostatnie koszenie ma miejsce gdzieś w połowie października. Później trawa musi przygotować się do zimy.

Odkurzacz do liści, gałęzi i szyszek z rozdrabniaczem – sprzątanie w jesienną porą nie jest już pracochłonne

Wśród maszyn ogrodniczych na cztery pory roku nie mogło zabraknąć również odkurzacza do liści, gałęzi i szyszek z rozdrabniaczem. Jesienią opadające liście są prawdziwą zmorą, zwłaszcza, jeśli w swoim ogrodzie masz nie jedno drzewo liściaste. W takiej sytuacji zakup odkurzacza do liści powinien być priorytetem, wszak trzeba ułatwiać sobie życie. Jest on wyposażony w zbiornik do którego zasysane są liście. Można wybrać również model z rozdrabniaczem do połamanych gałęzi, których często również nie brakuje. W ten sposób możesz również pozbyć się dużej ilości szyszek zalegających wokoło iglaków, późnym latem i jesienią.

Odśnieżarki – problem oblodzonych ścieżek i zalegających warstw śniegu Cię nie dotyczy

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również maszyny ogrodniczej bez której trudno jest obejść się zimą, a mianowicie odśnieżarki. Modele elektryczne pozwalają na szybkie pozbycie się dużych połaci śniegu zwłaszcza tam, gdzie rosną rośliny, które zbyt dużej pokrywy śniegowej nie tolerują. Ponadto taki sprzęt świetnie nadaje się do odgarniania śniegu ze ścieżek prowadzących do domu, a także podjazdu. Nie trzeba już męczyć się z szuflą i nadwyrężać kręgosłupa.

Jest wiele maszyn ogrodowych, które przydają się na cztery pory roku. Anomalia pogodowe sprawiają bowiem, że nigdy nie wiadomo, czy odśnieżarka nie będzie potrzebna już astronomiczną jesienią, czy wiosną. Powyższe sprzęty mogą zdecydowanie ułatwić Ci pielęgnację ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij