Kwitnący, jesienny ogród – jakie gatunki roślin wybrać

Kwitnący, jesienny ogród – jakie gatunki roślin wybrać?

Kiedy przyroda przygotowuje się już do zimy są rośliny, które zakwitają pełnią barw. Są to przede wszystkim byliny, które w ogrodzie pięknie prezentują się niemal przez cały rok. Warto zatem zastanowić się jakie cebulki kwiatowe i sadzonki wybrać, by móc cieszyć się pięknym, kwitnącym ogrodem jesienią. Dziś przedstawimy 5 naszych propozycji, które sprawdzą się nawet dla początkujących ogrodników.

Wrzosy – symbol jesieni i piękna krzewinka ogrodowacebulki kwiatowe wrzos

Pierwszą naszą propozycją do jesiennego kwitnącego ogrodu są wrzosy. Zakwitają pięknymi drobnymi fioletowymi i różowymi kwiatami we wrześniu i kwitną aż do listopada, a nawet grudnia. Wrzosy preferują próchniczą i kwaśną glebę oraz słoneczne stanowisko, zatem najlepiej posadzić je od południowej strony ogrodu, gdzie słońca jest najwięcej. Warto wiedzieć, że wrzosy nie lubią podmokłych gleb, jednak nie preferują również przesuszania. Ponieważ w czasie zimy mogą przemarzać należy okrywać je świerkowymi gałązkami. Warto zauważyć również, że wrzosy są tymi roślinami, które uwielbiają pszczoły, dlatego jeśli chcesz zadbać o miód wielokwiatowy z własnej pasieki, to zdecydowanie pszczoły powinny mieć do dyspozycji wrzosy i ich pyłek.

Zawilce Japońskie – piękne kwiaty, które umilą lekko zacieniony zakątek ogrodu

Poza wrzosami do jesiennego ogrodu warto wybrać zawilce. One jednak znajdą się w innej części ogrodu niż wrzosy w towarzystwie roślin, które preferują obojętny odczyn gleby. Taki też trzeba im przygotować. Zawilce japońskie posiadają sporej wielkości kwiaty z żółtym środkiem, mogą mieć płatki białe, bądź biało-różowe. Zawilce japońskie nie lubią bardzo podmokłej ziemi i trzeba chronić je od mroźnych wiatrów. Świetnie nadają się do ogrodów japońskich na rabaty. Na zimę należy okryć je stroiszem lub liśćmi.

Astry – wesołe „Marcinki” w twoim ogrodzie

Obok wrzosów i zawilców w ogrodzie warto postawić na Astry bylinowe, które zachwycają swoimi wyrazistymi barwami fioletu, czerwieni i różu, zatem doskonale można je dopasować do innych jesiennych kwitnących gatunków. Astry należy sadzić na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Mogą doskonale zatem uzupełnić rabatę, gdzie znajdują się wrzosy. Preferują próchniczą, wilgotną i żyzną glebę. W dodatku są mrozoodporne. Są zatem najmniej wymagające spośród wymienionych roślin kwitnących jesienią. Astry należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi, jednak azot nie może stanowić w nich wiodącego składnika, gdyż powoduje on pogorszenie kwitnienia. Astry poza rabatami świetnie sprawdzą się również na skalniakach.

Ziemowity – rośliny cebulowe kwitnące jesienią

Propozycją do jesiennego, a w dodatku kwitnącego ogrodu może być również Ziemowit. W sklepie cebulki-kwiatowe.pl można zakupić cebulki Ziemowita, który należy sadzić w sierpniu. Już miesiąc później Ziemowit zakwita. Jego charakterystyczne wydłużone płatki pięknie się prezentują i stanowią odmianę od okrągłych i gęstych astrów. Mogą stworzyć połączenie na rabacie z zawilcami japońskimi, gdyż mają podobne wymagania glebowe. Sadząc cebulki kwiatowe Ziemowitów należy pamiętać o określonej odległości pomiędzy nimi, która musi wynosić od kilkunastu do około 20 cm.

Powojniki tanguckie – pnące i kwitnące rośliny do jesiennego ogrodupowojnik cebulki kwiatowe

Ciekawym wyborem mogą być także powojniki tanguckie. To rośliny pnące, które mogą kwitnąć aż do samej zimy. Jego kwiaty będą doskonałą odmianą dla wyżej wymienionych gatunków, gdyż są zwisające i swoim wyglądem przypominają nieco dmuchawce. Ponieważ jest rośliną pnącą świetnie nadaje się na pergolę. Do pełnego rozwoju potrzebuje około 3 sezonów. Preferuje słoneczne stanowisko, ale dobrze może czuć się również w półcieniu.

Wybór jesiennych kwiatów do ogrodu stanowi pewne wyzwanie, zwłaszcza, jeśli mają to być rośliny kwitnące właśnie o tej porze roku. Warto pamiętać, że jesień to doskonała pora na sadzenie roślin cebulowych, które zakwitną już wczesną wiosną, np. krokusów. Ich cebulki kwiatowe są bowiem bardzo odporne na przymrozki. Wracając do jesiennych roślin kwitnących, warto skomponować je z małymi krzewinkami ogrodowymi. Dzięki nim powstaną efektowne rabaty, a także ogródki skalne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij