animacja

Programy do animacji 2D

Mimo że współcześnie coraz większe znaczenie i popularność zdobywa animacja 3D, to jednak “klasyczne”, dwuwymiarowe rozwiązania nadal znajdują wiele zastosowań. Animacja 2D charakteryzuje się prostotą przekazu, różnorodnością formy, oraz relatywną łatwością przygotowania. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych programów, które mogą posłużyć do amatorskiej, lub profesjonalnej produkcji dwuwymiarowych animacji.

Pivot Animator oraz Stykz

Popularny, niewielki program Pivot Animator (dawniej Pivot Stickfigure Animator) to jedno z najbardziej znanych i najłatwiejszych w obsłudze narzędzi do tworzenia prostych filmów animowanych. Zasada jego działania jest bardzo prosta i opiera się na poruszaniu “stawami” utworzonych przez nas postaci. Choć program ma ograniczone możliwości i nie pozwala na stworzenie zbyt spektakularnych filmów, to jednak prostota obsługi i fakt, iż sprawdza się w wielu mniej wymagających sytuacjach, sprawia że od wielu lat nie traci on na popularności.

Podobnym programem jest powstały nieco później, choć obecnie już niestety nierozwijany, Stykz. Opiera się on na bardzo podobnych zasadach, co Pivot, oferuje jednak nieznacznie większe możliwości graficzne i nieco inny interfejs. Nauka jego obsługi również jest jednak bardzo łatwa.

Adobe Animate

Chyba najbardziej popularny program do komercyjnego tworzenia animacji 2D. Niegdyś znany był jako Adobe Flash Animator, i to pod tą nazwą zjednał sobie ogromne grono zwolenników. Jest to produkt płatny, jednak w zamian oferuje naprawdę duże możliwości tworzenia i obróbki animacji. Program posiada mnogość funkcji integrujących go z innymi produktami firmy Adobe; oferuje na przykład możliwość importowania grafiki z Photoshopa oraz Illustratora. Utworzone za pomocą Animate’a animacje mogą z powodzeniem posłużyć za element urozmaicający na przykład stronę internetową lub baner reklamowy. Można do nich również dodać efekty dźwiękowe w formacie MP3. To wszystko, i wiele innych możliwości, czynią z Animate’a jedno z najpotężniejszych narzędzi dostępnych na rynku.

SPRAWDŹ:  Jak poprawnie tworzyć oficjalną korespondencję e-mailową i listowną?

Plastic Animation Paper

To z kolei program dla osób ceniących sobie bardziej klasyczne rozwiązania. Plastic Animator Paper daje nam cyfrowy odpowiednik ołówka i stosu kartek. Animacje przygotowuje się na nim, rysując każdą klatkę przy użyciu wielu dostępnych narzędzi. Program oferuje opcję podglądu poprzedniej klatki, co znacząco ułatwia rysowanie kolejnej. Choć interfejs Plastic Animator Paper nie należy do najładniejszych ani najbardziej intuicyjnych, to jego możliwości są warte przyzwyczajenia się do niego. Gotową animację można zapisać w wielu różnych formatach i przekazać do dalszej obróbki. Specyfika działania programu pozwala na uzyskanie nieco bardziej artystycznych efektów niż przy użyciu większości innych aplikacji tego typu; przy odrobinie cierpliwości i talentu można za jego pomocą stworzyć prawdziwe małe animowane arcydzieła. Dodatkowym atutem Plastic Animation Paper jest to, że jest on w całości darmowy i zajmuje bardzo niewiele przestrzeni dyskowej.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Projektantka wnętrz z zamiłowaniem do nowoczesnego designu. Inspiruje czytelników do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w swoich domach. Prywatnie kolekcjonerka sztuki współczesnej i miłośniczka teatru.

Artykuły: 72

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *