motyl

Hodowla motyli w warunkach domowych

Motyle to niezwykle fascynujące i piękne owady. Obcowanie z nimi i możliwość obserwacji ich z bliska to niesamowita frajda. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki jako ich hodowca, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, który przygotuje Cię najlepiej do tej roli.

Od czego zacząć przygodę z hodowlą motyli?

Na samym początku musisz zdobyć gąsienice motyla. Możesz w tym celu udać się do ogrodu, parku czy lasu, by tam poszukać okazów do swojej hodowli. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości albo interesuje Cię konkretny gatunek motyla, na aukcjach w Internecie bez problemu znajdziesz to, czego szukasz. W przypadku, gdy jednak zdecydujesz się na pozyskanie gąsienic samodzielnie, najlepszą porą będzie późna wiosna i lato. Wtedy też znalezienie odpowiedniego okazu nie powinno sprawić Ci problemu.

Jak opiekować się gąsienicą?

Zajmowanie się gąsienicą z naszej strefy klimatycznej jest zwykle proste (te bardziej egzotyczne mają często znacznie większe wymagania). Wystarczy szklany słoik i roślina, na której znaleźliśmy naszego przyjaciela. Pamiętaj, by nie zakręcać pojemnika. Możesz zrobić w denku dziurki, by powietrze bez problemu mogło się tam dostać, albo użyć gazy. Nie umieszczaj słoika bez pośrednio na słońcu, ponieważ wysoka temperatura może uśmiercić owada. Jeśli zastanawiasz się jak karmić znalezioną, gąsienice podpowiedzią będzie roślina, na której żerowała. Właśnie ją musisz jej dostarczyć. Istotne będą też gałązki, łodygi, na których gąsienica będzie mogła zmienić swoją postać.
Gdy jednak planujesz bardziej zaawansowaną hodowlę, czy interesują Cię egzotyczne okazy, a w późniejszym etapie opiekę nad dorosłymi osobnikami, słoik zdecydowanie nie wystarczy. Musisz przygotować specjalnie dostosowane do potrzeb motyli insektarium.

Jak przygotować insektarium pod hodowle motyli?

Opieka nad dorosłymi osobnikami wymaga już trochę więcej wysiłku. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w:
1. Insektarium, w którym motyl będzie mógł swobodnie latać.
2. Rośliny żywicielskie gąsienic.
3. Rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli.
4. Kora drobno mielona, która będzie pochłaniała wilgoć. Wypełniamy nią spód naszego terrarium na wysokość około 3-4 cm.

Jeśli chcemy zająć się hodowlą motyli spoza naszej strefy klimatycznej, konieczne będzie zakupienie dodatkowo:
1. Lampy grzewczej z termostatem – tropikalne okazy wymagają temperatury wyższej niż nasza pokojowa.
2. Zraszacza na wodę – pozwoli on zapewnić optymalne nawilżenie w środku terrarium.
3. Termometru – niektóre gatunki motyli są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury, która musi być pod stałą kontrolą.

Czym karmić motyle?

Ważne by nasze motyle na każdym stadium swojego rozwoju miały zapewnioną odpowiednią porcję pożywienia. Wiele motyli nie złoży jaj wcześniej, nie posilając się. Gąsienicę należy zaopatrzyć w dostosowane do potrzeb danego gatunku rośliny. Dorosłe motyle potrzebują roślin nektarodajnych. Jeśli dostęp do nich jest utrudniony, możemy sięgnąć po specjalne poidełko dla motyli. Warto przyozdobić je tak by przypominało one kwiat, który pomoże nakierować motyla. Do poidełka wlewamy rozpuszczoną w ciepłej szklance wody, dużą łyżkę miodu. Takie pożywienie powinno zaspokoić potrzeby owada.

Hodowla motyli to niesamowita przygoda. Warto zadbać o jak najlepsze warunki dla naszych kolorowych przyjaciół, by w pełni cieszyć się ich pięknem.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij