Jak zaaranżować mieszkanie dla dużej rodziny? Proste pytanie, a odpowiedź już niezupełnie

Aranżacja mieszkania nie jest łatwa zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z niewielkim metrażem. Miejsca niezależnie od kubatury pomieszczeń zawsze wydaje się za mało, zwłaszcza dla dużej rodziny. Dziś postanowiliśmy zająć się tą kwestią i dać cenne wskazówki osobom planującym wykończenie mieszkania dla rodziny 3+, czyli przynajmniej z czwórką dzieci.

Jak zmieścić sześć osób w małym mieszkaniu? Czy to możliwe?

Niektórym osobom wydaje się, że mieszkanie trzypokojowe jest małe dla sześcioosobowej rodziny, jednak bardzo często takie rodziny mają do dyspozycji jeszcze mniej przestrzeni, a mianowicie dwa pokoje z kuchnią i łazienką. Jednak i w takiej sytuacji można sobie poradzić, stosując odpowiednie rozwiązania aranżacyjne. Na pewno jeden pokój trzeba przeznaczyć w takiej sytuacji dla dzieci, a drugi pełni jednocześnie funkcję sypialni dla rodziców i pokoju dziennego dla całej rodziny. Skoro już znamy podział, to warto zająć się aranżacją poszczególnych pokoi. Zatem zrobimy to krok po kroku.

Podłogi i ściany, które muszą wiele znieść

Duża rodzina wiąże się ze sporym rozgardiaszem, a często również niespodziewanymi wypadkami, dlatego ściany i podłogi powinny być pokryte trwałymi i odpornymi na zabrudzenia materiałami. Świetnie sprawdzą się płytki podłogowe, które bardzo łatwo się czyści. Oczywiście w przypadku licznej rodziny lepiej nie wybierać mało praktycznej powierzchni błyszczącej, która jest trudna do utrzymania w czystości, a dodatkowo śliska. Jeśli jednak koniecznie chce się postawić na połyskującą aranżację, to jest rozwiązanie. Oferuje je sklep klink.pl płytki podłogowe lapatto to gres półmatowy, który jest antypoślizgowy, a jednocześnie przy świetle widoczne są na nim refleksy. Zatem zadowoli najbardziej wymagających. W przypadku ścian polecamy oczywiście farby zmywalne, bo wylany sok czy kawa na ścianę to wcale nie tak rzadki widok, a przy dużej rodzinie i tak wydatki choćby na jedzenie, ubrania czy rachunki są dość spore.

Urządzenie salonu i sypialni jednocześnie

Ponieważ salon będzie pełnił funkcję sypialni na pewno musi się w nim znaleźć narożnik z funkcją spania, a więc dodatkowo rozkładanym materacem. Takie rozwiązanie jest najlepsze z punktu widzenia całej rodziny. Można wybrać również tzw. amerykankę, czyli sofę rozkładaną do przodu z wysuwanym materacem. Tutaj zatem nie sprawdzi się klasyczne łóżko czy łózko kontynentalne, bo to rozwiązania mało praktyczne do klasycznego mieszkania dla dużej rodziny. O taki wybór mogą pokusić się osoby, które dysponują przynajmniej trzema pokojami, ale wtedy również połączenie salonu z miejscem do spania jest najbardziej optymalne, zwłaszcza że dzieci rosną i chcą mieć więcej własnej przestrzeni tylko dla siebie. Jeśli dysponuje się niewielkim przedpokojem, to w nim najlepiej zamontować tzw. pawlacze, które nie zabierają dodatkowej przestrzeni użytkowej, a zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Jeśli jest w nim wnęka można ją zabudować drzwiami i tam zamontować półki. W salonie pełniącym funkcję sypialni będzie także miejsce na niewielką meblościankę. Wśród modułów na pewno powinna znaleźć się szafa, komoda, a także szafka RTV. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewnią wiszące półki, nie zmniejszając przy tym przestrzeni użytkowej. W wersji bardziej nowoczesnej telewizor może znaleźć się w zabudowanej wnęce szafy przesuwnej.

Pokój nr 2, czyli urządzamy przestrzeń dla dzieci

Założyliśmy, że nasz pokój będzie przeznaczony przynajmniej dla czwórki dzieci. Czy w niewielkim pokoju można zapewnić miejsce dla takiej gromadki. Współczesne rozwiązania designerskie na to pozwalają. Wystarczy do małego pokoju wybrać dwa łóżka piętrowe. Można też zdecydować się na inne rozwiązanie, np. łóżko piętrowe dla mniejszych dzieci, łóżko kanapa dla starszego dziecka oraz łóżko, które ukryte jest za meblościanką. Meble dwa, a nawet trzy w jednym są bardzo popularne i praktyczne zarówno do pokoju jedynaka, jak i rodzeństwa. Meblościanka może być połączona z biurkiem. Przestrzeń do nauki może być także połączona z łóżkiem piętrowym. Taki mebel często jest także łączony z szafą lub komodą. W pokoju trzeba wykorzystać każdy kąt dlatego można zdecydować się na szafę narożną i wiszącą komodę.

Na pewno urządzenie mieszkania dla licznej rodziny nie jest łatwe. Trzeba zachować choć odrobinę wolnej przestrzeni, a także zapewnić każdemu choćby ciasny i mały, ale własny kąt. Na szczęście architekci coraz częściej adaptują małe mieszkania do potrzeb większej ilości osób i wpadają na coraz ciekawsze pomysły, które możemy potem wykorzystać kupując gotowe meble stworzone według ich pomysłu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij