garaż

Garaż modułowy – drewniany czy betonowy? Wybór ma znaczenie!

Samochód nie może stać „pod chmurką”, a przynajmniej nie powinien. Oczywiście mieszkając w bloku najczęściej nie ma się możliwości korzystania z innego parkingu, choć nowoczesne projekty zakładają już budowę parkingów podziemnych i tradycyjnych dla wszystkich mieszkańców. Dziś jednak zajmiemy się najszybciej stawianymi garażami na prywatnych posesjach, a mianowicie wykonywanymi z materiałów prefabrykowanych. „Na tapetę” weźmiemy drewniane i betonowe. Które lepiej się sprawdzą i czym się charakteryzują? Sprawdźmy!

Garaż drewniany – jakie są zalety takiego rozwiązania?

wnętrze garażuNiewątpliwie garaż drewniany może ładnie się prezentować. Nie ma problemu z dopasowaniem do niego bramy garażowej. Można wybrać zarówno automatyczną, jak i ręcznie otwieraną. Oczywiście można wybrać także bramę garażową drewnianą, która najlepiej skomponuje się z tego typu konstrukcją. Warto wiedzieć, że prefabrykowane garaże drewniane mogą być już zabezpieczone przed wilgocią i pleśnią. Bywa jednak, że odpowiedniej impregnacji trzeba dokonać samodzielnie. Tutaj trzeba jeszcze powiedzieć, że jedno zabezpieczenie nie wystarczy na zawsze i na pewno garaż drewniany będzie trzeba ponownie pokryć warstwą impregnatu. Lakiery i lakierobejce stosuje się raz na cztery do siedmiu lat. Zatem nie znowu tak często by musiało to przerażać potencjalnego właściciela takiego garażu. Oczywiście garaż drewniany będzie doskonale pasował do rustykalnej elewacji domu. Do produkcji takich garaży najczęściej stosuje się czterostronnie strugane drewno, które jest impregnowane ciśnieniowo. Takie zabezpieczenie konstrukcji gwarantuje większą ochronę przed wodą, wiatrem i ogniem.

Jak stawia się prefabrykowany garaż drewniany? Czy potrzebny jest fundament?

Przede wszystkim najpierw stawiana jest konstrukcja garażu drewnianego. Jest to system słupów opartych na poziomej belce – podwalinie i górnej belce – oczopie. Ściany takiego garażu stawia się bardzo szybko bo poszczególne deski łączone są na pióro i wpust. Takie połączenie zapewnia również szczelność całej konstrukcji. Garaże drewniane są wykonywane na wymiar, według projektu i mogą być wyposażone w okna, drzwi, a także bramę garażową. Warto zastanowić się co z fundamentem, wszak nasz garaż nie może nam pofrunąć przy pierwszym lepszym silniejszym wietrze. Wykonuje się podobnie jak w przypadku garażu betonowego stopy lub ściany fundamentowe, a także wylewkę betonową lub nawierzchnię z kostki. Konieczne jest również zamocowanie za pomocą kotew metalowych podwaliny z drewna, która będzie ustawiona równo z licem ściany fundamentowej. Potem słupy ścian montowane są do podwaliny za pomocą gwoździ lub kątowników. Dalej montuje się słupki pod drzwi i okna. Pomiędzy obiciówką wewnętrzną i zewnętrzną montowaną na pióro i wpust umieszczona zostaje folia paroizolacyjna i wełna mineralna o grubości 10 cm. Potem wykonuje się krokwie dachowe i pokrycie dachu. Warto również wykonać orynnowanie, które pozwoli odprowadzić nadmiar wody. Wykonanie takiego garażu może potrwać maksymalnie do trzech dni, a z wykonaniem fundamentów i posadzki do 5 dni. Zapewni świetną izolację termiczną zarówno zimą, jak i latem.

Prefabrykowany garaż betonowy – dlaczego warto?

garaż przy domuJest szybszy sposób na postawienie garażu, a mianowicie zastosowanie prefabrykatów betonowych. Takie garaże modułowe można wykonywać z betonowych klocków lego albo płyt betonowych prefabrykowanych. Oczywiście konieczne będzie wykonanie konstrukcji dachu. Trzeba jednak przyznać, że dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów możliwe jest poszerzanie tego garażu w razie potrzeby. Nie ma również problemów z budowaniem garażu dwukondygnacyjnego. Garaż betonowy można ocieplić od środka, można również wykończyć od zewnątrz. Oczywiście wszelkie prace dodatkowe wydłużają czas postawienia takiego garażu. Oczywiście można zdecydować się na gotową konstrukcję garażu wraz z podłogą i dachem, który trzeba uzupełnić jedynie o bramę garażową. Taki model można postawić na działce w kilka chwil, jednak waży on kilkanaście ton, dlatego niezbędne jest zastosowanie dźwigu i zapewnienie odpowiedniego dojazdu dla ciężkiego sprzętu. Potem można przystąpić np. do wykonania instalacji elektrycznej w garażu.

A dlaczego nie garaż blaszany?

Poza garażem drewnianym i betonowym można wybrać tzw. blaszak. Tutaj również cała praca potrwa ultra krótko, jak w przypadku dużych prefabrykowanych garaży betonowych. Niemniej jednak takie rozwiązanie ma duże wady. Garaż bardzo mocno się nagrzewa latem, a z kolei zimą nie stanowi odpowiedniej ochrony przed niską temperaturą.

Wybór pomiędzy garażem drewnianym a betonowym zależy w dużej mierze od naszych preferencji, choć na pewno betonowy nie jest w ogóle problematyczny jeśli chodzi o użytkowanie. Warto dopasować garaż do elewacji domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij