sieć

Poznaj najczęstsze zagrożenia firmowych systemów informatycznych i sposoby jak ich uniknąć

Cóż, prowadzenie firmy jest trudne, skomplikowane, ale i stresujące. A poza tym na każdym kroku niejako czekają potencjalne zagrożenia. Szczególnie narażone są systemy informatyczne, dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam najczęstsze zagrożenia na jakie są narażone firmowe systemy informatyczne, ale i sposoby, jak ich uniknąć.

Wybór złego dostawcy ERP

system itMówi się, że są ludzie, którzy nawet Eskimosom sprzedaliby śnieg i niestety czasami mamy z nimi do czynienia, co skutkuje tym, że pod ich wpływem podejmujemy złą decyzję. Dotyczyć to może choćby systemów informatycznych, bo nie mając o tym pojęcia bądź gdy pojęcie mamy małe, często jesteśmy w stanie komuś zaufać, bo zastosuje na nas kilka technik sprzedażowych plus agresywny marketing i tak oto wpadliśmy jak śliwka w kompot i właśnie zyskaliśmy słabe oprogramowanie ERP i jeszcze gorszy hosting, co nie brzmi dobrze. Na szczęście niejako można zapobiegać takim błędom, bo wystarczy, że zastosujemy kilka trików. Na samym początku warto sprawdzić i porównać ofertę kilku dostawców, następnie sprawdzić opinie i poprosić o referencje. Trzeba też zadawać pytania, co może być trudne, ale i my musimy być dobrze przygotowani do rozmowy. Dodatkowo możemy poprosić o wyjaśnienie wszystkich plusów i minusów językiem zrozumiałym dla laika. Jeżeli potencjalny usługodawca nie ma pojęcia o czym mówi bądź zwyczajnie zaczyna lawirować, to lepiej zrezygnować z jego usług. Nie inaczej sytuacja wygląda jeżeli zamierzacie korzystać z outsourcingu IT. Tutaj też kluczowe znaczenie ma znalezienie najlepszej firmy informatycznej. We Wrocławiu działa firma ITBCE i ją możemy Wam w 100% polecić, skontaktujcie się z przedstawicielem i gwarantujemy, że odpowie Wam na każde pytanie, ale i doradzi.

Nie oszczędzaj na aktualizacjach

Kolejne zagrożenie, jakie czeka na Was, wynika raczej ze źle rozumianej oszczędności, bo jak wiadomo na pewnych rzeczach oszczędzać nie wolno i nie powinno się. Tak jest w przypadku systemów informatycznych. W końcu świat ciągle pędzi do przodu, wprowadzane są także nowe i coraz nowocześniejsze rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczeństwo, ale i ułatwić pracę, a w przypadku systemów ERP niezbędne są ich aktualizacje. A więc powinniście się na nie decydować, no chyba że chcecie być w tym wyścigu w ogonie.

Błędy ludzkie

serweryPewnie nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że za błędy i to te największe odpowiada człowiek i tak też jest w systemach firmowych. Cóż możemy mieć najlepszy system, który jest ultra nowoczesny i posiada maksymalnie wiele przydatnych funkcji, a i tak coś pójdzie nie tak, a tym czymś jest właśnie błąd ludzki. Zatem absolutnie nie można zapominać o szkoleniach pracowników, szczególnie tych, którzy zarządzają ważnymi danymi, bo ich błąd może spowodować bardzo poważne konsekwencje, zatem przeszkolony pracownik, który ciągle poszerza swoją wiedzą i wie o zagrożeniach, jakie czekają na każdym kroku, jest bardzo przydatny.

Zapominasz o audytach bezpieczeństwa – a to duży błąd!

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka, wszak lepiej zapobiegać niż leczyć, nie inaczej jest w systemach informatycznych. Również w tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka, a dokładnie audyt bezpieczeństwa, dzięki któremu można szybko wykryć dziury w systemie, ale i nieścisłości i wprowadzić właściwe rozwiązania. Najlepiej na taki audyt zdecydować się dwa razy do roku. Oczywiście wykonanie audytu nie jest tanie, ale tutaj należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy stać nas, aby oszczędzać właśnie na bezpieczeństwie.

Spóźnione aktualizacje

I tak właśnie dotarliśmy to kolejnego błędu, jaki popełnia wiele przedsiębiorstw, a są nim spóźnione aktualizacje bądź, co gorsza, zupełny ich brak. A wynika to z naszego zapracowania, bo nie chce nam się czekać aż np. program się zaktualizuje. Ale takim postępowaniem otwieramy furtkę do zaatakowania systemu i utraty ważnych danych. Zatem i o tym nie powinno się zapominać, bo bezpieczeństwo systemu jest najważniejsze.

Teraz niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie, ile błędów sam popełnił. Zatem czas najwyższy je naprawić nim dojdzie do zainfekowania systemu bądź utraty dostępu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij