Chcesz odświeżyć metalową huśtawkę ogrodową lub wydłużyć jej trwałość? Przeczytaj ten artykuł!

Nowoczesne, bardzo elegancko się prezentujące i trwałe – choć o huśtawkach ogrodowych wykonanych z aluminium, stali bądź innego rodzaju metalu można mówić w samych superlatywach, to nie da się ukryć, że wymagają one specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych oraz konserwacyjnych.

Jakie kroki należy podjąć aby wykonane z metalu huśtawki do ogrodu zachwycały swoim wyglądem i były w pełni funkcjonalne przez wiele kolejnych sezonów? Cenne wskazówki znajdziesz w poniższym artykule współtworzonym z ekspertami z Ogrodowego Salonu oraz Ogrodolandii – sklepów online posiadających imponującą kolekcję mebli, akcesoriów oraz dodatków do ogrodu oraz na taras.

Konserwacja oraz pielęgnacja metalowych huśtawek do ogrodu oraz innego rodzaju mebli w 4 prostych krokach

Czy da się zapewnić metalowym meblom skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem zmiennych czynników atmosferycznych, które mają wpływ nawet na tak wydawałoby się niezniszczalny i niezwykle wytrzymały materiał? Oczywiście, jednak przed przystąpieniem do tego typu prac warto jest zapoznać się z przydatnymi wskazówkami, dzięki którym całe przedsięwzięcie przyniesie oczekiwane efekty i pozytywnie zaskoczy swoimi rezultatami.

Metalowe huśtawki ogrodowe? Sprawdź kolekcję Ogrodowego Salonu!

Wszystkich strapionych pragniemy już na wstępie uspokoić, że pielęgnacja oraz konserwacja metalowych huśtawek ogrodowych nie jest zbyt skomplikowana, o czym najlepiej świadczy fakt, że przeprowadzenia tego typu zabiegów wystarczy nam komplet absolutnie podstawowych akcesoriów, wśród których możemy wymienić papier ścierny, szmatkę, wałek welurowy i/lub pędzel, farbę do malowania danej powierzchni, specjalistyczny rodzaj impregnatu dedykowany do metalu, a także wiertarkę z drucianą nakładką oraz szlifierkę oscylacyjną. Od czego więc zacząć konserwowanie tego rodzaju tworzywa?

1. Usuwanie zabrudzeń

Pierwszym krokiem jest oczywiście oczyszczenie metalowego stelaża huśtawki (oraz wszelkich innych części) ze znajdujących się na jego powierzchni zabrudzeń w postaci chociażby pyłu, osadu z gliny i ziemi, grudek błota czy też kawałków roślinności. W zależności od swoich indywidualnych preferencji oraz możliwości możesz usunąć dodatkowe elementy ozdobne o dyskusyjnej urodzie za pomocą zwilżonej szmatki z odrobiną płynu do mycia bądź też postawić na kompleksowe rozwiązanie w postaci węża ogrodowego wyposażonego w funkcje rozpraszania wody, którego strumień dokładnie zmyje wszelkie zanieczyszczenia.

Przed przystąpieniem do zmywania plam pamiętaj jednak o tym by zdjąć z huśtawki ogrodowej wszelkie poduszki, materiałowe siedziska oraz otulające pledy, gdyż w przeciwnym razie do listy niezbędnych prac konieczne okaże się również dodanie ich osuszania, a to niestety może zająć dłuższą chwilę

2. Szlifowanie

Kolejnym etapem jest oczywiście szlifowanie, a więc wyrównywanie powierzchni huśtawki oraz usuwanie z niej różnego typu zadrapań, ubytków, pęcherzy z rdzą i łuszczącej się i bardzo nieestetycznie wyglądającej, odchodzącej z jej powierzchni farby. Do przeprowadzenia tego typu prac niezbędna okazuje się druciana szczotka lub w alternatywnej wersji wspomniana wcześniej metalowa nakładka na wiertarkę, za pomocą której z łatwością pozbędziesz się z chropowatej faktury oraz odchodzących od aluminium, stali bądź innego metalu fragmentów niegdyś naniesionego lakieru.

A skoro mowa o lakierze… jeżeli nie uda Ci się w całości pozbyć się jego pozostałości za pomocą wiertarki, wówczas możesz bez obaw sięgnąć po papier ścierny, który umożliwi Ci precyzyjne zmatowić wszelką pozostałą powłokę lakierniczą i całkowicie odmieni wygląd mebla ogrodowego. Oczywiście przystępując do szlifowania metalowej powierzchni powinieneś uprzednio zadbać o odpowiednią ochronę zwiększającą bezpieczeństwo wykonywanych prac np. za pomocą ochronnych rękawiczek.

Przed rozpoczęciem malowania usuń wszelkie materiałowe elementy, które mogłyby się zniszczyć

3. Malowanie

Po zakończeniu szlifowania i usunięcia z powierzchni metalowej huśtawki ogrodowej wszelakiego pyłu, który mógł się na niej pojawić, możesz przejść do następnego etapu jakim jest… malowanie tworzywa za pomocą wybranego rodzaju farby bądź/i preparatu ochronnego gwarantującego skuteczną ochronę chociażby przed działaniem korozji.

Jaki rodzaj farby najlepiej sprawdzi się w przypadku metalowych mebli ogrodowych? Wśród dostępnych, godnych uwagi propozycji możemy wymienić:

  • emalie akrylowe – to rodzaj wodorozcieńczalnych farb o łagodnym, niedrażniącym zapachu, które schną w bardzo szybkim tempie dzięki czemu huśtawka może spełniać swoje zadanie już zaledwie kilka godzin po malowaniu. Jednakże przez pokryciem jej powierzchni emalią akrylową należy pomalować ją dodatkowo przynajmniej jedną warstwą farby antykorozyjnej.
  • emalie olejno-ftalowe – drugim rodzajem farb dedykowanych do metalu są emalie olejno-ftalowe, które są znacznie cięższe niżeli wspomniane powyżej rozwiązanie, a dodatkowo posiadają bardzo mocny zapach. Przed użyciem tego typu farby konieczne jest dokładne jej wymieszanie, gdyż w przeciwnym razie składniki emulsji nie będą ze sobą połączone, co może wpłynąć na pogorszenie się jej jakości i niezadowalający efekt końcowy po zakończeniu malowania. Z racji swojej specyficznej charakterystyki, do usunięcia emalii olejno-ftalowych niestety nie wystarczy sama woda – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku rozpuszczalnik, który usunie plamy zarówno z powierzchni ciała, jak i wykorzystywanych do pracy narzędzi.
  • farby na rdzę – to farby, które cieszą się szczególnym powodzeniem wśród wszystkich osób stawiających na kompleksowe rozwiązania. Zaliczają się one bowiem do grona tzw. farb jednoskładnikowych, które pełnią jednocześnie funkcję podkładu oraz ostatniej warstwy farby. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju farba może być stosowana bezpośrednio na rdzę, choć w przypadku bardzo dużego ogniska tegoż osadu lepiej jest uprzednio trochę je zeszlifować. Kolejną dobrą wiadomością jest ta, że wybierając farbę na rdzę do trwałego zabezpieczenia metalowej konstrukcji wystarczy zaledwie jedna jej jedna warstwa.

Malując huśtawkę pamiętaj o dokładnym pokryciu powierzchni wszystkich, nawet najmniejszych elementów

4. Zabezpieczenie malowanego mebla ogrodowego

Ostatnim już etapem, do którego warto przykuć uwagę jest staranne i bardzo dokładne zabezpieczenie malowanej powierzchni bez którego cała włożona praca mogłaby pójść na marne. Często niestety zdarza się, że pomimo szczerych chęci oraz obiecujących prognoz pogody warunki atmosferyczne są lekko mówiąc niesprzyjające i to właśnie wtedy pojawia się pytanie „Co z tym fantem zrobić?”. Jeżeli po zakończeniu malowania okaże się, że zastał Cię deszcz możesz np. spróbować przenieść huśtawkę w zadaszone miejsce (chociażby pod daszek garażu) lub też pokusić się o wykonanie bardziej ambitnego zadania i okryć całość folią ochronną, która jednak nie może bezpośrednio stykać się z powierzchnią huśtawki, gdyż uszkodzi to warstwę naniesionej emalii bądź farby.

Stylowe huśtawki ogrodowe w stylu skandynawskim możesz znaleźć w sklepie online Ogrodolandia

Znakomicie wpisujące się w trendy i bardzo wygodne huśtawki ogrodowe wykonane z metalu? Przekonaj się, jak różnorodną kolekcję przygotował w tym sezonie Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia!

Jeżeli przy projektowaniu aranżacji ogrodu lub tarasu stawiasz na połączenie wysokiej jakości, wytrzymałości oraz unikalnego designu, to propozycje metalowych huśtawek ogrodowych z Ogrodolandii oraz Ogrodowego Salonu z pewnością przykują Twoją uwagę. W kolekcji składającej się z kilkudziesięciu projektów czekają na Ciebie zarówno jedno, jak i wieloosobowe modele huśtawek, które sprawiają, że odpoczynek w ogrodzie wznosi się na zupełnie nowy, nieznany dotąd poziom.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij