Pożyczka termomodernizacyjna, kredyt bankowy, a może dotacja – z jakiego źródła finansowania skorzystać przy wymianie źródeł ciepła na te ekologiczne

Pożyczka termomodernizacyjna, kredyt bankowy, a może dotacja – z jakiego źródła finansowania skorzystać przy wymianie źródeł ciepła na te ekologiczne

W ostatnich latach obserwuje się coraz bardziej pogarszającą się jakość powietrza, którym oddychamy. Duży wpływ na to mają nie tylko domy jednorodzinne ogrzewane paliwami stałymi, ale również przedsiębiorstwa. Poprawę jakości powietrza da już wymiana starego kopciucha, na piec, który emituje mniej szkodliwych związków do atmosfery, czyli przynajmniej taki klasy 5. Oczywiście jeszcze lepiej zdecydować się na odnawialne źródła energii, takie jak np. pompa ciepła. Każda inwestycja może bardzo nadszarpnąć budżet, jednak można skorzystać z pożyczki termomodernizacyjnej, dotacji albo ostatecznie kredytu bankowego. Na co warto się zdecydować?

Dotacja lub pożyczka termomodernizacyjna – rozwiązanie dla osób prywatnych

dym kominyWszystkie osoby fizyczne mogą zdecydować się na wymianę kopciucha w swoim domu na piec wyższej klasy. Wystarczy, że zdecydują się na skorzystanie z programu rządowego Czyste Powietrze. Trzeba tutaj wiedzieć, że możliwość wymiany dotyczy jedynie budynków już wybudowanych, które pozwolenie na budowę uzyskały przed 15 grudnia 2002 roku. Jest to warunek, który trzeba spełnić. Wysokość dotacji w ramach programu Czyste Powietrze zależna jest od dochodu w gospodarstwie domowym na jedną osobę. Przykładowo przy 600 zł na osobę, można zyskać dotację do 90%, a przy kwocie 1600 zł na osobę – do 30%. Osoby, których inwestycja przekracza 53 tys. zł mogą dodatkowo skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki termomodernizacyjnej w ramach tego samego programu. Pożyczka jest uzupełnieniem wartości dotacji, dlatego osoby o najwyższych dochodach mogą się ubiegać o taką do 70% inwestycji. O szczegóły należy pytać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Pożyczka termomodernizacyjna dla przedsiębiorców – co mają do wyboru mieszkańcy województwa podlaskiego?

Dla przedsiębiorców działających na terenie Białegostoku rekomendowana jest pożyczka termomodernizacyjna. Podlaskie uchodzi za województwo będące jednym z najbardziej zalesionych w całej Polsce, jednak i tutaj działalność przedsiębiorstw powoduje pogorszenie stanu powietrza. Dlatego warto dołączyć do przedsiębiorców, którzy decydują się na odnawialne źródła energii. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego oferuje korzystną pożyczkę termomodernizacyjną. Warunkiem jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa o 25%. Niemniej jednak z tej z możliwości mogą skorzystać nawet małe przedsiębiorstwa. Maksymalna kwota pożyczki wynosi nawet milion złotych, a okres pożyczkowania do 120 miesięcy, czyli 10 lat. Co bardzo istotne nie trzeba mieć wkładu własnego. Z punktu widzenia małych firm jest to ważne, ze względu na utrzymanie płynności finansowej i możliwość spłacania poszczególnych rat. Prowizja i oprocentowanie wynoszą tu 0%, zatem nie ponosi się dodatkowych kosztów i trudno o lepszą ofertę dla przedsiębiorstw.

A może kredyt bankowy?

dym fabrykaOstatnią opcją jest termomodernizacyjny kredyt bankowy. Tutaj jednak może również nie obyć się bez poręczenia. Można liczyć na niskie oprocentowanie i prowizję, jednak na pewno nie będzie to 0%, jak w przypadku pożyczki uzyskanej z Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że banki oferują tzw. premie termomodernizacyjne, które stanowią spłatę części kredytu i wynosi do 16% poniesionych kosztów. Taką ofertę proponuje BGK. W Alior Banku oprocentowanie roczne pożyczki termomodernizacyjnej może wynieść 0,5% w skali roku. Ponadto oferowana jest karencja w spłacie kapitału do 18 miesięcy i stałe oprocentowanie w całym okresie spłaty, który może wynieść nawet 15 lat. Z kolei maksymalna kwota pożyczki może wynieść nawet ponad 3 mln zł. Niemniej jednak ta oferta skierowana jest jedynie do przedsiębiorców modernizujących budynki zamieszkania zbiorowego.

Która opcja jest najkorzystniejsza?

Wszystko zależy od wielkości planowanej inwestycji związanej z termomodernizacją. Jeśli jest to sama wymiana źródła ciepła, to zdecydowanie najkorzystniejsze wydaje się skorzystanie z pożyczki Podlaskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jeśli inwestycja przekracza maksymalne pożyczkowanie i jest przeznaczona dla budynków zamieszkania zbiorowego, to można zastanowić się nad opcją bankową.

Wymiana źródła ciepła w przedsiębiorstwie może sprawić, że będzie postrzegane jako przyjazne środowisku. W dzisiejszych czasach pokazuje to, że jest otwarte na innowacje, co zdecydowanie dobrze wpływa na wizerunek i prestiż.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij