Nudzi ci się Wyskocz na rower!

Nudzi ci się? Wyskocz na rower!

Lipcowe słońce zachęca jak nic do wyjścia z domu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Dobrą i bardzo powszechną opcją zawsze są wycieczki rowerowe. Większość z nas posiada na własność dwukołowca, a jak niewielu robi z niego regularny użytek! Nawet jeśli nie mamy roweru, w wielu polskich dużych miastach funkcjonuje system rowerów miejskich, w których można wypożyczyć sprzęt za niewielką opłatą używając aplikacji w smartfonie. Ten typ spędzania wolnego czasu jest więc szeroko dostępny i warto korzystać pełnymi garściami z zaistniałych możliwości.

Rower na poprawę kondycji

Jazda rowerem jest jednak wyśmienitym sposobem na poprawę kondycji. Pracują przede wszystkim mięśnie ud, ale też, zwłaszcza przy intensywnych podjazdach rozwijane są mięśnie znajdujące się w górnej części ciała. Dla osób, które zmagają się z otyłością, rower będzie dobrym sposobem na przyjemne zgubienie zbędnych kilogramów i nadanie sobie bardziej satysfakcjonującej sylwetki. Regularne uprawianie tego rodzaju aktywności wpływa w korzystny sposób na ciało człowieka poprawiając odporność i hartując organizm. Poza tym, kolarstwo świetnie się sprawdza również na uspokojenie i poprawę ogólnego samopoczucia – nawet krótka wieczorna kilkunastokilometrowa wyprawa jest w stanie polepszyć humor i zająć sobie umysł bardziej pozytywnymi myślami.

Gdzie na rower?

Rowerem można jeździć praktycznie w każdym polskim regionie. Najbardziej znane z interesujących dla cyklistów tras są jednak pojezierza, które słyną z ciekawego ukształtowania terenu, sporej dawki zachowanej dzikiej natury, niewielkiego ruchu samochodowego oraz niesamowitych krajobrazów. Wiele osób uprawia też kolarstwo w górach, co jest jednak wyzwaniem trudniejszym – mordercze podjazdy dają się wielu rowerzystom ostro we znaki, chociaż po ich zdobyciu nachodzi moment cudownej satysfakcji. Jedno jest pewne: dla pełnego komfortu jazdy wybierać należy drogi asfaltowe, ale boczne. Trudno skoncentrować się w pełni na jeździe, kiedy jest się mijanym przez całą kolumnę samochodów. Mimo więc, że przepisy pozwalają na jazdę rowerem głównymi drogami krajowymi, w miarę możliwości warto z tego rezygnować.

Korzyści z jazdy na rowerze

Wybierając mniej zatłoczoną trasę, pośród natury i niezanieczyszczonego przez człowieka środowiska, jest się też w stanie odkryć to, co w kolarstwie jest rzeczą najpiękniejszą. Jest to żywy kontakt z otoczeniem i dostrzeganie tego, co zazwyczaj pozostaje ukryte, kiedy poznaje się świat z perspektywy samochodu. Zmieniając w letnie dni silnik spalinowy na napędzany siłą własnych nóg rower można się nie lada zadziwić, jak piękna może być własna gmina czy powiat, w którym mieszka się od wielu lat. Rower pozwala docenić swoją własną okolicę, a przede wszystkim nabyć wrażliwość na piękno natury i otaczającego nas świata. Daje też cenną świadomość, jak ważną rolę w życiu człowieka pełni czyste powietrze i niezanieczyszczone środowisko. Wbrew więc powszechnym wyobrażeniom, jazda na rowerze ma więc bardzo wiele pozytywnych skutków i warto odczuć je na własne skórze, korzystając z wakacji i chwili wolnego czasu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij