klonowanie

Klonowanie dysku. Jak i czym to zrobić?

Zacznijmy od początku i wytłumaczmy, czym jest klonowanie i czym się różni od obrazowania systemu.

Obrazowanie systemu a klonowanie dysku

Obrazowanie systemu, to nic innego jak stworzenie jego obrazu w postaci skompresowanego do miejszych rozmiaru pliku, coś w stylu pliku .ZIP, format zależy od aplikacji w której dany obraz był robiony.

Teraz wróćmy do klonowania dysku. Jest to proces, w którym przenosimy zawartość naszego dysku twardego na inny nośnik, czyli zazwyczaj na inny dysk twardy. Operację tę, wykonuje się często w przypadku przesiadki z mechanicznego , klasycznego dysku HDD (Hard disc drive) na na przykład nowoczesne, szybkie i wydajniejsze dyski SSD (Solid state drive). Zaletą klonowania jest to, że możemy go trzymać na półce, nosić go ze sobą i zawsze skorzystać z danych. W przypadku awarii dysku głównego , możemy podłączyć dysk „sklonowany” i od razu mamy dostęp do naszych danych. Nowsze wersje systemów Windows posiadają już taką funkcję, lecz ja preferuje skorzystanie z dedykowanego programu.

Jak sklonować dysk?

Przed zrobieniem kopii zapasowej warto „posprzątać” dysk, który będziemy klonować. Polecam odinstalować zbędne programy, usunąć tak zwane „śmieci” oraz zalecam użycie programu CCleaner. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce na dysku, który będzie „klonem”.

Następny etap, jak wykonać proces klonowania? Już śpieszę z tłumaczeniem.

Potrzebne nam będzie:

  • Stary dysk twardy na którym znajdują się pliki do sklonowania.
  • Nowy dysk na który, będziemy klonować pliki ze starego dysku.
  • Komputer

Przed rozpoczęciem procesu „klonowania”, bądź każdej operacji związanej z przenoszeniem dużej ilości , radzę zrobić kopię zapasową , czyli „Backup”. Można go zrobić przy użyciu fabrycznych narzędzi systemu Windows.

Przejdźmy do samego klonowania. Oprócz punktów wymienionych wyżej, będziemy potrzebować odpowiedniego programu. Przedstawię wam, kilka najlepszych dostępnych opcji.

Programy do klonowania dysku

EaseUS Todo Backup Free 11.5

Jest to darmowy program służący do tworzenia kopii zapasowych dysków twardych, w tym także klonowania.

DriveImage XML

Jeden z najstarszych oraz najprostszych programów, który pozwala tworzyć obraz partycji, bądź dysku. Oczywiście posiada też funkcję klonowania. Można z niego bez problemu korzystać na starszych systemach operacyjnych jak na przykład Windows XP , Windows Server 2003 i Windows Vista. Obsługuje pliki typu FAT12, FAT 16 i FAT 32. Mamy do wyboru wersję darmową oraz komercyjną, czyli płatną. Na wersji darmowej spokojnie zrobimy klonowanie dysku.

XXClone

Jeśli nigdy nie robiliście klonowania dysku to warto zacząć od tego programu. Jest bardzo prosty w obsłudze i wymaga od nas jedynie wybrania dysku do klonowania oraz wskazać miejsce do którego ma „sklonować” pliki. Należy wybrać też czy mają być to tylko pliki , klucze rejestru , bądź wszystko. Program jest darmowy.

Easeus Disc Copy

Program ten jest bardzo dokładny. Przenosi krok po kroku , kawałek po kawałeczku to co ma przenieść, czyli pliki z jednego dysku na drugi. Działa na znacznej większości systemów operacyjnych, praktycznie na wszystkich. Istnieje wersja komercyjna (płatna) jak i darmowa. Dodam, że niezbędna do tego programu jest CD-ROM, czyli odtwarzacz płyt CD.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij