Jaka praca po psychologii

Jaka praca po psychologii?

Wiele osób uważa, że w dzisiejszych czasach psychologowie nie są zbyt potrzebni, a pracy po takim kierunku studiów po prostu nie ma. Jak wygląda to naprawdę i gdzie właściwie można szukać zatrudnienia po psychologii? Czy zawód ten jest nadal potrzebny, czy jednak rynek pracy jest już przesycony?

Jak zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, należy ukończyć w tym wypadku specjalne studia kierunkowe. Co istotne, wbrew temu, co wiele osób sądzi, zawód ten nie jest wcale taki prosty. Ponieważ studia te mają charakter bardzo ogólny, odnosząc się do bardzo wielu dziedzin wiedzy, studenci muszą zdecydować się na konkretną specjalizację. Psychologia pozwala na zgłębienie natury człowieka, jego psychiki, mechanizmów zachowań i relacji międzyludzkich.

To złożona i skomplikowana wiedza, która jest jednocześnie bardzo niedoceniania przez większość ludzi. Powodem może być przede wszystkim fakt, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, studia psychologiczne skończyło naprawdę wielu studentów, a rynek pracy nieszczególnie potrafił znaleźć dla nich miejsce. To jednak nie oznacza, że pracy po tym kierunku nie ma – jest, choć jej znalezienie może nie być proste.

Ile zarabia się po psychologii?

To, ile zarabia psycholog, dowiesz się, czytając poradnik na www.celnie.pl, przy czym warto pamiętać, że nie jest to zawód o dużych możliwościach dochodowych. Wychodzi się z założenia, że średnia płaca po tym kierunku wynosi około 2000 zł netto, czyli w okolicach najniższej krajowej. Mimo wszystko realna pensja będzie uzależniona od kilku innych czynników jak miejsce pracy, miasto i jego wielkość, doświadczenie pracownika czy zajmowane stanowisko. Dodatkowo ukończenie innych kursów, studiów podyplomowych i uzyskiwanie kolejnych kompetencji także może przyczynić się do podniesienia otrzymywanej wypłaty. Jak w każdym zawodzie i tu trzeba się stale doszkalać.

Gdzie można pracować po psychologii?

Wbrew pozorom miejsc, gdzie można znaleźć pracę po psychologii, jest naprawdę dużo. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kierunek ten jest ściśle powiązany choćby z socjologią i medycyną, a obok gabinetów psychologicznych w przychodniach zdrowia, można zajmować się także innymi rzeczami. Warto wymienić tu choćby psychologów klinicznych, dziecięcych, sportu, zwierzęcych, pracy czy transportu. Wiele osób decyduje się także na zawód psychoterapeuty, a także zajmowanie się szkoleniami. Co ważne, studia dostarczają jedynie ogólnej wiedzy, więc przyszli psychologowie muszą się wyspecjalizować w konkretnym kierunku.

Psycholog może szukać pracy w takich miejscach jak: szpitale, gabinety psychoterapeutyczne, placówki edukacyjne, uniwersytety, ośrodki karne, a także założyć własną działalność. Jeżeli ukończyło się specjalizację związaną z pracą i jej organizacją, wiele firm i korporacji poszukuje psychologów do swoich działów HR.

Jak znaleźć pracę po psychologii?

Z pewnością nie będzie to łatwe i znalezienie pracy zaraz po studiach może okazać się praktycznie niemożliwe. Oczywiście wiele będzie zależało zarówno od szczęścia, jak i tego, co robiło się jeszcze w trakcie nauki. Ważne jest tu ciągłe doszkalanie się, szukanie praktyk i stażów, a tym samym łapanie jak największej ilości kontaktów. Istotne jest też znalezienie własnej drogi – jak wiadomo, psychologia to dział bardzo ogólny, więc wypracowanie swojej specjalizacji może pomóc w ukierunkowaniu się na daną gałąź rynkową. Warto więc przeglądać oferty pracy i szukać, pomóc mogą też znajomości i dopytywanie się w różnych miejscach, gdzie obecność psychologa może być przydatna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij