Fifo - metoda wyceny zapasów

Fifo – metoda wyceny zapasów

Wycena zapasów polega na szacowaniu ich kosztów. Jest ona uregulowana prawnie i dokonuje się jej na koniec okresu sprawozdawczego. Mimo, że istnieją regulacje prawne, to nie narzucają one, tego jaką metodę do wyceny zapasów powinniśmy zastosować w swoim przedsiębiorstwie. Przy doborze sposobu wyceny zapasów należy zastanowić się, która z metod będzie dla firmy najkorzystniejsza. W Polsce najczęściej stosowaną do wyceny zapasów magazynowych techniką logistyczną jest FIFO, dlatego jest to metoda, której warto przyjrzeć się bliżej.

Co to jest FIFO?

FIFO jest nazywane również metodą ceny najwcześniejszej. Nazwa wywodzi się od angielskich słów: First In, First Out, co oznacza „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Wyceny zużycia materiałów dokonuje się według dostawy najwcześniejszej, a jeśli ulegnie ona wyczerpaniu to koszty szacuje się według dostawy następnej. Zgodnie z FIFO, zapasy, które zalegają w magazynie najdłużej są wydawane jako pierwsze, co pozwala na utrzymywanie w magazynie jak najświeższych towarów. Metodę tą można stosować do wyceny produktów, wyrobów oraz materiałów.

Jakie są zalety stosowania FIFO?

Zastosowanie FIFO w firmie niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że metoda ta jest powszechnie uważana za skuteczny sposób wyceny zapasów. Przedstawia ona w sposób dosyć obiektywny wartość zapasów na magazynie. Istotny walor stanowi również to, że może być ona stosowana w większości państw, w przeciwieństwie do metody LIFO, której zastosowanie w wielu krajach jest zabronione. W Polsce stosowanie FIFO umożliwia Ustawa o Rachunkowości, w Stanach Zjednoczonych natomiast US GAAP, a na arenie międzynarodowej IFRS. Kolejną zaletę tej metody jest to, że wykazuje ona możliwie realny stan zapasów magazynowych. Ponadto wdrożenie metody FIFO do firmy jest stosunkowo prosty.

Jakie są wady FIFO?

Każda, nawet najlepsza metoda, niesie za sobą pewne wady. W przypadku FIFO, jednym z niekorzystnych zjawisk jest zawyżanie zysków, przez co firma odprowadza podatki od zysków, które na papierze są wyższe niż w rzeczywistości. Dzieje się tak na skutek tego, że metoda ta zaniża koszty zapasów, które zostały wydane. Kolejnym niekorzystnym aspektem jest to, że wymienianie zapasów na nowe odbywa się po wyższych cenach. Sprawia to, że szacowane koszty nie zawsze są adekwatne do kosztów rzeczywistych. FIFO nie przestrzega zasady współmierności między przychodami a kosztami. Kolejnym negatywnym aspektem tej metody jest to, że nie dostosowuje ona wartości wydawanych zapasów do wskaźnika inflacji.

FIFO jest jedną z metod wyceny zapasów. Polega ona na wycenie zużycia materiałów według ceny partii dostawy najwcześniejszej. Owa metoda niesie za sobą pewne korzyści, jakimi są możliwość stosowanie jej w Polsce czy wykaz stanu zapasów magazynowych w sposób możliwie przybliżony do rzeczywistości. Do wad FIFO należy to, że zawyża ona zyski, od których firma jest zmuszona odprowadzać wyższe podatki. Ponadto nie bierze ona pod uwagę wartości inflacji, a wymiana starych zapasów na nowe odbywa się po wyższych cenach.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij