Czy górskie wspinaczki i zdrowe stawy chodzą parami

Czy górskie wspinaczki i zdrowe stawy chodzą parami?

Ludzie myślą, że z chorymi stawami nie powinni ruszać się z domu, żeby nie narażać się na dodatkowe kontuzje, czy uporczywy ból. Całkowicie rezygnują z wszelkich aktywności fizycznych i spacerów. O wyprawach w góry już nawet nie ma co wspominać, bo osoby cierpiące na problemy ze stawami aż się trzęsą na myśl o przeciążeniach. Nie wiedzą w jak prosty sposób mogą temu zapobiec, aby cieszyć się czasem na świeżym powietrzu wśród znajomych i rodziny.

Problemy ze stawami – wyprawy w góry to za dużo?

Generalnie nie powinniśmy mówić, że coś jest dla nas za dużo. Warto sprawić, żeby te słowa nigdy nie wyszły z naszych ust. Jeżeli mamy problemy ze stawami dbajmy o nie, aby móc cieszyć się życiem. Nie zamykajmy się w domu! Zadbajmy o nasze zdrowie, jeszcze zanim przytrafi nam się jakaś kontuzja. Można powiedzieć, że jeśli mamy zdrowe stawy to żadne góry nam nie straszne. Tylko co zrobić, aby stawy nie dawały w kość?

Co zrobić, gdy nabawimy się kontuzji w górach?

Kontuzje w górach mogą być niebezpieczne głównie z uwagi na to, że wiele osób nie wie jak nam pomóc, gdy np. skręcimy kostkę. Często zdarza się, że amatorzy wybierający się na skomplikowane trasy są źle przygotowani i nie posiadają podstawowej wiedzy z pierwszej pomocy. Wychodząc na wyprawę warto mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę, w której powinny znajdować się głównie opaski uciskowe, środki do dezynfekcji, plastry i środki przeciwbólowe. Więcej przydatnych informacji na temat wyposażenia apteczki i zachowania w górach podczas wypadku, przeczytacie w tym artykule – https://trip4u.pl/gorskie-wycieczki-uwaga-na-kontuzje/. Najważniejsze jest to, aby nie panikować, nawet jak będziemy w miejscu, z którego już nie zejdziemy. Musimy pamiętać, że w górach można skorzystać z pomocy GOPRu, który w razie konieczności wezwie helikopter. Wystarczy tylko zadzwonić pod numer: 985 lub 601 100 300, a ratownik będzie wiedział co dalej robić.

Czy górskie wspinaczki i zdrowe stawy chodzą parami

Jak zapobiec kontuzji stawów podczas wyprawy na szlak?

W profilaktycznym leczeniu stawów najważniejsza jest dieta i suplementacja. Dodatkowo musimy wiedzieć, że nasze stawy bardzo nie lubią, gdy nimi nie ruszamy, dlatego nawet najmniejsze aktywności fizyczne im służą. Wracając do diety… Hitem na rynku stała się żelatyna, której spożywanie wspiera walkę z dolegliwościami bólowymi stawów. Zapobiega chorobom zwyrodnieniowym, a także osteoporozie. Ważne jest, aby spożywać ją regularnie, a szybko zauważymy oczekiwane efekty. Świetny przepis znajdziecie tutaj. Wykonanie galaretki na stawy nie jest trudne. Można udoskonalić recepturę według własnego uznania i gustów. Poza spożywaniem żelatyny, która wypełniona jest po same brzegi kolagenem, warto przyjmować dodatkową suplementację kolagenową, przyjmując np. kolagen w proszku, czy w kapsułkach. Dzięki takiej profilaktyce będziemy świetnie przygotowani fizycznie na górskie wyprawy. Pamiętajmy jednak, że problemy ze stawami warto również skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, bo w niektórych – poważniejszych przypadkach konieczne będzie leczenie farmakologiczne lub nawet operacyjne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij